Završeni projekti

Djelovanje Caritas-a u prošlosti

 

I. Programi u ratnom i poslijeratnom vremenu

 

1) Pomoć za preživljavanje

S pojavom političke krize u BiH početkom devedesetih  godina prošlog stoljeća sve su očitiji i znaci ekonomskog propadanja, rasta nezaposlenosti i socijalne nesigurnosti. Caritas je započeo s podjelom pomoći za preživljavanje, kao što su hrana, odjeća, obuća, lijekovi, peći, ogrjevno drvo, pokrivači, sjetveni materijal u rujnu 1991. godine. Pomoć je najvećim dijelom prikupljana u Zagrebu, gdje je Caritas Banja Luka od studenog 1992. godine otvorio svoj ured i skladište, te odatle tjednim konvojima transportirana u Banja Luku. Ukupno je od lipnja 1992. do konca 1995. ostvareno 127 konvoja. Osim ove pomoći povremeno su također realizirani transporti pomoći direktno iz europskih zemalja u Banja Luku.

Pregled dopremljene i podijeljena pomoći:

Pomoć Caritasa Banja Luka župama Vrhbosanske nadbiskupije:

Pomoć transportirana iz Zagreba u Jajce, Sanski Most, Bihać, Glamoč i Drvar:

Pomoć izbjeglicama iz Banjalučke biskupije u Hrvatskoj:

 

2) „Poštanski“ ured

Zbog sve veće izolacije BiH, a posebno banjalučke regije, Caritas od lipnja 1992. kroz više ratnih i poslijeratnih godina održava dva „poštanska“ ureda u Banja Luci i Zagrebu, gdje su tjedno prikupljana pisma, paketi i druge vrste pošiljaka. Caritasovim konvojima, koji su većinom tjedno odlazili po pomoć, pisma i paketi su transportirani u Zagreb, gdje su dijeljeni ili poštom slani u razne dijelove Hrvatske i svijeta. Sličnim postupkom su pisma i paketi skupljani u Zagrebu i kamionima natovarenim raznim vrstama pomoći prevoženi u Banja Luku. Na taj način je kroz godine rata i prve poslijeratne godine dostavljeno i podijeljeno više stotina tisuća pisama i drugih vrsta pošiljaka.

 

3) Specijalističke Ambulante Caritasa

Koncem 1993. godine u zgradi starog Biskupskog ordinarijata otvorene su opća, pulmološka, internistička, ORL, očna, kirurška, fizikalna, onkološka, zubarska i ginekološka ambulanta te laboratorij i ljekarna. U početku u njima djeluje oko 40 liječnika, medicinskih sestara i farmaceuta, a taj broj se u kolovozu 1995. zbog progona nesrpskog stanovništva prepolovio. Cilj je bio pružiti besplatne medicinske preglede, usluge i lijekove socijalno ugroženim kategorijama stanovništva. Ambulante su zatvorene nakon 15 godina i 6 mjeseci rada 30. lipnja 2009. godine.

 

4) Obnova kuća i stanova